Książka „Dziękujemy za palenie…” PAH za darmo


„Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS”, Adam Leszczyński

dziekujemy za palenieCo łączy ryzykowne obyczaje seksualne rybaków znad Jeziora Wiktorii, zabijanie lesbijek w RPA i samobójczą pracę na giełdzie tytoniowej w Malawi? Ta książka jest próbą – reportera i historyka – odpowiedzi na pytanie o przyczyny afrykańskich nieszczęść, o których Europejczycy słyszą w telewizji i czytają w gazetach. Nie są one wynikiem dziwacznego zrządzenia losu, ani nieudolności Afrykanów. W ogromnej większości są wynikiem tego, że ludzie w Afryce zachowują się racjonalnie: tak, jak postrzegają swój interes. Wszyscy zachowują się w zgodzie ze swoim interesem – i wszystkim, paradoksalnie, jest przez to gorzej. Ta książka jest próbą pokazania mechanizmu tej pułapki. To także książka o tym, dlaczego zachodnie recepty na naprawienie Afryki odznaczają się często arogancją i poczuciem wyższości wobec Afrykanów – i dlaczego tak często nie działają.

Adam Leszczyński dziennikarz, reporter, historyk. Publicysta „Gazety Wyborczej” oraz adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie zajmuje się ideologiami modernizacyjnymi w krajach peryferyjnych (w tym w Polsce). Autor dwóch monografii o historii społecznej PRL oraz książki „Naznaczeni”, reportażu o społecznym kontekście epidemii HIV/AIDS w Afryce. Należy do zespołu „Krytyki Politycznej”.

Ryszard Kapuściński o „Naznaczonych”, poprzedniej książce Adama Leszczyńskiego: „Książkę Adama Leszczyńskiego przeczytałem z dużą satysfakcją. Jest to reportaż znakomity, zaskakująco – jeśli zważyć na młody wiek autora (rocznik 1975) – dojrzały. Napisany językiem jasnym i czystym, którego treść jest konstrukcyjnie przejrzysta i pomysłowo uporządkowana. (…) Książka wydaje mi się niezmiernie udanym debiutem i ważną pozycją reporterską ostatnich lat”
(Recenzja w „Gazecie Wyborczej”, 2003)

Zamów książkę lub pobierz jej wersję elektroniczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *